Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
637 postów 2746 komentarzy

NUDA VERITAS

57KerenOr - Nuda Veritas (Naga Prawda!) Chcę tutaj stanąć w obronie Boga Ojca, jak również Boga Syna, ponieważ wielu fałszywych proroków głosi nauki zwodnicze i prowadzące ludzi w najgłębszą czeluść przepaści. 57kerenor@gmail.com

Zmiana modlitwy "Ojcze Nasz", czyli NIEKONSEKWENCJA ZAWISZY!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zgadzam się z Zawiszą Niebieskim, iż "korekta niezbyt dokładnego tłumaczenia nie jest zmianą zapisu biblijnego"

 

Na temat ewentualnej zmiany tłumaczenia Modlitwy Pańskiej "Ojcze Nasz" Zawisza Niebieski pisze:

 

 "Z tej analizy wydaje się, że nowa propozycja znacznie lepiej oddaje myśl zawartą w tej modlitwie,  a zmiana tak nie jest zmianą zapisu biblijnego, a korektą niezbyt dokładnego tłumaczenia, jakie użyto w Katechizmie".

 

Artykuł Zawiszy Czytelnik znajdzie pod adresem:

 

//zawisza.neon24.pl/post/141369,papiez-zmieni-modlitwe-panska

 

 

Zgadzam się z Zawiszą Niebieskim, iż "korekta niezbyt dokładnego tłumaczenia nie jest zmianą zapisu biblijnego". Zauważyłem również, że tymże zdaniem Zawisza usprawiedliwia działalność papieża w temacie doskonalszego zrozumienia Modlitwy Pańskiej "Ojcze Nasz".

 

a napiszę o czymś innym:

 

Nieprawidłowo przetłumaczony wyraz "chrześcijanin" w Dziejach Apostolskich 11/26, powinien być oddany jako "Chrystusowy", a zmiana ta nie jest zmianą zapisu biblijnego, lecz lepiej oddaje myśl zawartą w greckiej kopii!

 

ednak tutaj Zawisza wykazuje brak konsekwencji stawiając stanowcze veto i popierając fałszywy przekaz.

 

Ta sama sprawa dotyczy wyrazu "chrzest", który powinien być oddany jako "zanurzenie", lub wyrazu "błogosławieni" z Ewangelii wg Mat. 5, gdzie powinno być zaznaczone, że ""szczęśliwi" są cisi, którzy pragną Królestwa Bożego".


No może gdybym był papieżem, to Zawisza Niebieski chętnie zgodziłby się ze mną na powyższy temat. Ale ja jestem zwykłym szaraczkiem z gminu a nie wielkim nauczycielem, który ma pod sobą miliard ludzi!  Żałosne!


 
KOMENTARZE

 • ***
  // Ta sama sprawa dotyczy wyrazu "chrzest", który powinien być oddany jako "zanurzenie",//
  Przecież w tym przypadku chodzi jedynie o zaznaczenie sensu rytuału czyli ,że poprzez zanurzenie dokonuje się chrztu .Te dwa pojęcia można potraktować jak synonimy , stąd nie ma żadnej potrzeby zachowania wierności oryginału . Ta zamiana w "Ojcze nasz........" po 2 tys latach jest też niepotrzebna , przynajmniej w Polsce bo podobno w innych językach brzmi to jak w oryginale , jeśli dopiero teraz ktoś dostrzega błąd to kompromituje to całą religię
 • @puuuq
  ZAMIESZANIE!

  http://zawisza.neon24.pl/post/141369,papiez-zmieni-modlitwe-panska

  POD POWYŻSZYM ADRESEM UMIEŚCIŁEM KOMENT DO ROBKA:

  "SŁOWO BLIŻSZE ORYGINAŁOWI!

  Napisałeś:

  ""Nie wódź nas na pokuszenie..." oznacza tylko tyle, że prosimy Boga żeby nie wystawiał nas na pokusę której moglibyśmy nie sprostać"".

  Uważam Twoją wypowiedź za bardzo ciekawą. "Nie wódź na pokuszenie" oznacza ni mniej ni więcej tylko "nie prowadź nas do pokusy" i to nie ma wcale nic wspólnego ze stwierdzeniem, że Pan Bóg nie musi kusić!

  Gdańskie tłumaczenie stwierdza: "I nie wwódź..." czyli nie "wprowadzaj"!

  Jeżeli dobrze zinterpretujesz przekaz, to nie potrzeba żadnych zmian! Dlatego jeden z sekciarzy, czyli ja, nie robię na ten temat szumu choć zawsze jestem za tym by lepiej przekazać Myśl Bożą i przykładowo zły wyraz "chrześcijanin" z Dziejów 11/26 oddać na "Chrystusowy" zgodnie z kopią grecką!".

  *

  WYRAZY "CHRZEST" I "CHRZEŚCIJANIN" nie mają dosłownie żadnego związku z kopią grecką! Absolutnie żadnego w dzisiejszym języku polskim i nie tylko w dzisiejszym!


  http://m.neon24.pl/61c76bf3104e5aea3af8c4136d38ff6e,0,0.jpg
 • @Autor
  Ciekawe to co piszesz.. ale czy to ważne?

  Gdybyś tyle energii wpompował w promowanie baśni Andersena, a Zawisza by ich nie podważał, tylko czepiał się interpunkcji, to była by to przewodnia religia Świata..

  Tworzycie zgrany duet, ramię w ramię promujecie eskimoską fantastykę..
  ..tylko jest to antypolskie.. oboje jesteście antypolakami, promując obcą mitologię.. to będzie kiedyś karalne, mam nadzieję, że dożyję tego, ale że będzie, jestem pewien..

  Pozdrawiam
 • @wk..ny
  CZYTAJĄC WPISY KATOLICKIE...

  My nie musimy promować baśni Andersena, wy to robicie, korzystając z katechizmu!

  Pytasz Kerena czy to ważne, słuchaj jeśli nazywasz się Kowalski to nie miej pretensji jak ktoś nazwie ciebie Nowak, bo czy to ważne!?

  //promujecie eskimoską fantastykę..//

  Niezła dedukcja, pozazdrościć!

  //to będzie kiedyś karalne, mam nadzieję, że dożyję tego, ale że będzie, jestem pewien..//

  Nie, nie inkwizycja już nie wróci!

  http://m.neon24.pl/c4e39c5642908d02ed3c500b19a5cf7f,0,0.jpg
 • @60grzegorz 22:34:38
  Oryginalna wersja nie jest fałszywa. Ona jest dla twardzieli, dla komandosów: Niektórych Bóg, niczym dowódca żołnierzy, wyznacza na pierwszą linię, by przyjęli pierwszy cios (pokuszenie - ową "małą kulkę w serce" z Panny Miłościwej Okudżawy - której nikt bez zbroi nie jest w stanie się postawić).

  Nie oznacza to, że Bóg ten cios kieruje (wodzi na pokuszenie).

  Bóg wie, że pokusa została skierowana. Strzała wystrzelona. Pocisk opuścił lufę. Ale Bóg uprzednio zadbał o zbroję. I tak trzeba czytać Modlitwę Modlitw.

  Nie chcemy być wystawiani na strzał. Bo boli. Bo oko można stracić.
  Ale jeśli trzeba, nie zawahamy się ponownie tej zbroi przywdziać i ciosu przyjąć. Choćby po to, by rykoszet wykluczyć. Siniaki się zaleczą.... A ból? Jaki ból... to zaszczyt.

  Chodzi tylko o to, by Ci w stal zbrojni (w ogniu chrzczeni) tę kulę na siebie przyjęli. Bo tylko oni są w stanie go zneutralizować. Taką rolę niektórzy pełnić mają - narzędzie Stwórcy - neutralizator wystrzelonego pocisku.

  W pozostałym zakresie: pełna zgoda z Franciszkiem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

TAGI

ULUBIENI AUTORZY