Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
637 postów 2746 komentarzy

NUDA VERITAS

57KerenOr - Nuda Veritas (Naga Prawda!) Chcę tutaj stanąć w obronie Boga Ojca, jak również Boga Syna, ponieważ wielu fałszywych proroków głosi nauki zwodnicze i prowadzące ludzi w najgłębszą czeluść przepaści. 57kerenor@gmail.com

ZA KLASZTORNĄ FURTĄ RZĄDZI SZATAN!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Właściwie papiestwa jeszcze wtedy nie było, tylko biskupstwo Rzymu!

 

No cóż, temat będzie bardzo ważny. Jednak ów ważny temat posiada dwa aspekty bardzo ze sobą spójne!

Pierwsza sprawa, to brak wiary i miłości do Zbawiciela. Dawne, bardzo dawne zakony – "kościoły", nie miały absolutnie nic wspólnego z działalnością papieską.  Po prostu, ludziska odizolowały się od świata czytając Pismo Święte i dywagując na życiowe tematy.

 

oże to nie było najlepsze rozwiązanie, ponieważ Zbawiciel Rzekł iż należy iść i głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu ale przynajmniej owe pierwotne zakony miały coś wspólnego z pojęciem rodziny Bożej! 

Takie klasztory mieściły się w różnych miastach Europy jak i Azji, wtedy zwanej Mniejszą.

Jednak papiestwu, (choć właściwie papiestwa jeszcze wtedy nie było, tylko biskupstwo Rzymu), spodobała się współpraca z cesarzami rzymskimi.

Może nie zawsze biskupi Rzymu zgadzali się z władzą rzymską ale bądź co bądź obopólne interesy miały się dobrze. Zresztą na bazie tych wspólnych morderczych zapędów wojennych powstał dzisiejszy rzymskokatolicki kościół!

atem biskupi Rzymu wymogli na cesarzach by przyłączyć do świętego Rzymu inne sołectwa klasztorne. I tak się zaczęło. W wielu klasztorach  wymordowano tamtejszych ludzi zastępując ich poplecznikami Rzymu!

Tak, to były krwawe czasy...

 


Drugi aspekt to... demonizm. Kolosalny klasztorny katolicki demonizm! Rzec można, iż klasztory męskie czy żeńskie to nie żadne przedszkole. Tam trwa wojna, klasyczna i podjazdowa.
Sam rozmawiam z ludźmi, więc wiem. Przeor - generał, lub przeorysza władczyni, często w istocie niczym się nie różnią od bandytów, a o sprawach wiary nie ma nawet co wspominać!

No chociaż, czemu nie!? Porozmawiajmy! Tam wiary w Pana Jezusa nie ma. Może kiedyś przed wiekami była, zanim papieże i biskupi położyli łapę, ale nie teraz. Kłamstwo, kłamstwo i pogarda przede wszystkim do Nauk Pana Jezusa i Boga Ojca, a później do bliźniego!


No i oczywiście zamurowania kobiet w celach klasztornych również się zdarzały. I uśmiercanie małych dzieci, a jakże...  Tak, bardzo mało ludzi wie o tym, że za klasztorną furtą rządzi szatan! Bardzo mało!


No ale ja jestem podobno "zwykły heretyk", więc któż może mieć rację jeśli nie  oniA... Początki nauk religii w szkołach i ciągnięte niemal po podłodze za włosy dziewczynki przez zakonnice.... E nie, to chyba nieprawda! Co ja bredzę!  Przecież przedstawiciele Kościoła katolickiego są bez skazy, można by rzec: Krwisto czyści!

 

 

No tak, makabrycznie to wyszło:Krwisto czyści!  No może makabrycznie ale jakże prawdziwie!?

No i papież Jan Paweł II również nic nie wiedział. No bo skąd?  Najwyższy przedstawiciel najpotężniejszej siatki szpiegowskiej świata nie wiedział.

 

Toż to szok!


 KOMENTARZE

 • Ciężko musi się żyć na świecie osobie owładnietej zoologiczną nienawiścią do KK
  A co do pseudo-nauk głoszonych na tym blogu - miał rację śreniowieczny Kosciół nie dopuszczając byle chłopka do samodzielnej lektury Pisma Świetego
 • Sekciarskie dno i wodorosty
  zajrzałem na poprzedni wpis:

  σὺ εἶ Πέτρος, καὶ ἐπὶ ταύτῃ τῇ πέτρᾳ οἰκοδομήσω - Ty jestes Petros (Piot) i na tej [własnie] skale zbuduję

  - nie tylko sekciarstwo, ale i nieuctwo
 • @MacGregor 10:03:29
  Rzadko komentuję na niniejszym blogu. Nie podzielam wielu poglądów a zwłaszcza stylu i ekspresji autora notki. Jednakże jeśli chodzi o zoologiczną nienawiść, fanatyczny dogmatyzm połączony z ignorancją, to twoje wpisy doskonale to ilustrują.

  Rzucanie obelg nie zastąpi argumentów.
 • @MacGregor
  A MOŻE WEDŁUG CIEBIE APOSTOŁ PIOTR JEST RÓWNIEŻ SKAŁĄ ZGORSZENIA?!

  Witaj MacGregor!

  Ok! Co to Twojego komentarza: "Sekciarstwo i wodorosty"...

  Pytam bardzo spokojnie bez wyrażania swojej ekspresji:

  Na jakiej podstawie sądzisz, że to Piotr Jest Skałą na Której buduje Zbawiciel Swój "Kościół", skoro tenże Apostoł w swoim Liście kieruje Czytelnika do... Pana Jezusa, nazywając Go Skałą a nie kieruje ludzi do... siebie?!

  Dowód:

  "1 Odrzuciwszy więc wszelkie zło, wszelki podstęp i udawanie, zazdrość i jakiekolwiek złe mowy, 2 jak niedawno narodzone niemowlęta pragnijcie duchowego, niesfałszowanego mleka, abyście dzięki niemu wzrastali ku zbawieniu - 3 jeżeli tylko zasmakowaliście, że słodki jest Pan. 

  4 ZBLIŻAJĄC SIĘ DO TEGO, KTÓRY JEST ŻYWYM KAMIENIEM, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, 5 wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa. 

  6 To bowiem zawiera się w Piśmie: Oto kładę na Syjonie KAMIEŃ WĘGIELNY, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony. 7 Wam zatem, którzy wierzycie, cześć! Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten KAMIEŃ, który odrzucili budowniczowie, stał się głowicą węgła - 8 i kamieniem upadku, i SKAŁĄ ZGORSZENIA. Ci, nieposłuszni słowu, upadają, do czego zresztą są przeznaczeni.

  9 Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła, 10 wy, którzyście byli nie-ludem, teraz zaś jesteście ludem Bożym, którzyście nie dostąpili miłosierdzia, teraz zaś jako ci, którzy miłosierdzia doznali".

  1 List Apostoła Piotra 2/1-10

  http://www.nonpossumus.pl/ps/1_P/2.php

  No cóż, Apostoł Piotr przeczy teorii Kościoła katolickiego i namawia w swoim Liście do zbliżenia się do Pana Jezusa, który co prawda dla ludzi niewierzących jest Skałą Zgorszenia ale nie jest Skałą Zgorszenia dla ludzi wierzących.
  Zatem w końcu na jakiej skale buduje Syn Boży swój "Kościół"?

  PS

  Na jakiej zasadzie Syn Boga Ojca buduje swój "Kościół" na Apostole Piotrze skoro Piotr od wielu pokoleń... nie żyje?!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @reflexión 12:42:14
  naprawdę?

  nasz miły innowierca zatytułował był jedną z niedawnych notatek

  http://57kerenor.neon24.pl/post/143984,boze-cialo-swieto-na-czesc-szatana

  Wtedy nie skomentowałem.
  A co do mojei ignoracji, to może mało skromnie, ale daj Boże taką każdemu.

  Autor tego sekciarskiego bloga po prostu miesza sprawy związane z tłumaczeniem tekstu Pisma Św.

  np. w poprzedniej notatce - jest napisane jak byk:

  σὺ εἶ Πέτρος, καὶ ἐπὶ ταύτῃ τῇ πέτρᾳ οἰκοδομήσω - Ty jestes Petros (Piot) i na tej [własnie] skale zbuduję

  co jest jednym z elementów definiujących prymat piotrowy. Sprawa tak oczywosta, że az bije po oczach i l dlatego trzeba się miotac, że i swiety Hieronim błednie przetłumaczył a i może sami Apostołowie słabo znali grekę kojne

  żenada goni żenadę, że tak się wyrażę, "sin reflexión"
 • @MacGregor 14:33:07
  "Na jakiej zasadzie Syn Boga Ojca buduje swój "Kościół" na Apostole Piotrze skoro Piotr od wielu pokoleń... nie żyje?!"

  - czego dotyczą słowa "tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego" - klucznik nie żyje i nie ma kto otworzyć?
 • @MacGregor 14:33:07
  "Ty jestes Petros (Piotr) i na tej [własnie] skale zbuduję,
  co jest jednym z elementów definiujących prymat piotrowy. Sprawa tak oczywista, że az bije po oczach i l dlatego trzeba się miotac, że i swiety Hieronim błednie przetłumaczył a i może sami Apostołowie słabo znali grekę kojne"

  ====

  "Pierwszym biskupem Kościoła antiocheńskiego był apostoł Piotr, który następnie (ok. 53) wyświęcił Ewodiusza na swojego następcę. Apostoła Piotra nazywano patriarchą, gdyż głosił on ewangelię przede wszystkim Żydom, dla których był głową plemienia. Później w ten sposób określano kolejnych antiocheńskich następców św. Piotra, tak więc oficjalne nadanie biskupstwu w Antiochii nazwy „patriarchat” na Soborze Chalcedońskim było tylko potwierdzeniem istniejącego stanu rzeczy.

  Patriarchat Antiocheński był jednym z pięciu starożytnych patriarchatów chrześcijaństwa (tworzących tzw. pentarchię); według ustaleń Soboru Chalcedońskiego (451) – czwarty po Rzymie, Konstantynopolu i Aleksandrii (przed Jerozolimą). W wyniku kryzysu monofizyckiego powstały (518) dwa oddzielne patriarchaty antiocheńskie: grecko-ortodoksyjny (Prawosławny Patriarchat Antiocheński) i syryjsko-ortodoksyjny (Syryjski Kościół Ortodoksyjny). W późniejszym czasie utworzono również kilka katolickich patriarchatów antiocheńskich.

  Antiochia była jednym z najważniejszych ośrodków teologicznych w Cesarstwie Bizantyńskim. Po najeździe mameluckiego sułtana egipskiego Bajbarsa i całkowitym zniszczeniu miasta (1268), siedzibę Patriarchatu przeniesiono do Damaszku."
 • @Pedant
  DLACZEGO NA MIEJSCE APOSTOŁA PIOTRA WYBRANY ZOSTAŁ LINUS SKORO ŻYŁ JESZCZE APOSTOŁ JAN?

  To Pan Jezus Zamyka i Pan Jezus Otwiera a Piotr tak samo jak każdy człowiek powołany przez Syna Boga Ojca może odpuszczać grzechy wymierzone przeciwko sobie. Nie wolno natomiast nikomu odpuszczać grzechów wymierzonych bezpośrednio przeciwko Panu Bogu!

  Cytat o Synu Bożym:

  "7 Aniołowi Kościoła w Filadelfii napisz: 
  To mówi Święty, Prawdomówny, 
  Ten, co ma klucz Dawida, 
  Ten, co otwiera, a nikt nie zamknie, 
  i Ten, co zamyka, a nikt nie otwiera". 

  Apokalipsa 3/7

  http://www.nonpossumus.pl/ps/Ap/3.php

  Piszesz:

  "Pierwszym biskupem Kościoła antiocheńskiego był apostoł Piotr".

  Piszesz oczywiste kłamstwo!

  Piotr nie był żadnym biskupem w sensie katolickim a w dodatku popełniał błędy, które inni musieli naprawiać. To rzecz jasna, normalna sprawa....

  "11 GDY następnie KEFAS PRZYBYŁ DO ANTIOCHII, OTWARCIE MU SIĘ SPRZECIWIŁEM, BO NA TO ZASŁUŻYŁ. 12 Zanim jeszcze nadeszli niektórzy Z OTOCZENIA JAKUBA, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się usuwać i trzymać się z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania. 

  13 TO JEGO NIESZCZERE POSTĘPOWANIE PODJĘLI TEŻ INNI POCHODZENIA JUDEJSKIEGO, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę. 

  14 Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi wobec wszystkich: "Jeżeli ty, choć jesteś Judejczykiem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Judejczyków, jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów judejskich?"

  List do Galatów 2/11-14

  http://www.nonpossumus.pl/ps/Ga/2.php

  http://m.neon24.pl/1d8b2c864c048c10d5b115b4b8672fcf,0,0.png

  Pytania brzmią: Dlaczego Apostoł i "pierwszy papież" (!) bał się tych, którzy nadeszli z otoczenia Jakuba? Dlaczego Paweł tak stanowczo zwrócił Piotrowi uwagę? Dlaczego Apostoł Paweł pisząc o filarach "kościoła" dopiero na miejscu DRUGIM ustawia Apostoła Piotra a na PIERWSZYM Apostoła Jakuba?

  http://m.neon24.pl/1d8b2c864c048c10d5b115b4b8672fcf,0,0.png

  No i pytanie dodatkowe! W Biblii Tysiąclecia wykazana jest chronologia. Dlaczego i jakim prawem patrząc z punktu katolickiego (!) Linus, "następca" Piotra został "papieżem" skoro ŻYŁ JESZCZE OSTATNI Z APOSTOŁÓW, JAN?

  Niestety Pedant, Wasze kłamstwo jest szyte grubymi nićmi!

  http://m.neon24.pl/1d8b2c864c048c10d5b115b4b8672fcf,0,0.png

  Z POWYŻSZEGO WYNIKA, ŻE SKORO PAPIEŻ JEST NAJWYŻSZYM URZĘDNIKIEM KOŚCIOŁA NA ZIEMI, TO LINUSOWI MUSIAŁ PODLEGAĆ APOSTOŁ JAN A TAKIE MYŚLENIE JEST MYŚLENIEM SZATAŃSKIM!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr
  SZATAN ZBUDOWAŁ SOBIE DOM WE WŁOSZECH I STAMTĄD RZĄDZI!

  Pozwolę sobie przytoczyć niektóre wersety Jana opisujące tą demoniczną instytucję która mordowała Europę kilka ''ładnych'' wieków!

  (1) Potem przyszedł jeden z siedmiu aniołów, mających siedem czasz, i tak odezwał się do mnie: Chodź, ukażę ci sąd nad WIELKĄ NIERZĄDNICĄ, która siedzi nad wielu wodami,

  (2) z którą NIERZĄDU SIĘ DOPUŚCILI KRÓLOWIE ZIEMI, A MIESZKAŃCY ZIEMI SIĘ UPILI WINEM JEJ NIERZĄDU

  (3) I zaniósł mnie w stanie zachwycenia na pustynię. I ujrzałem Niewiastę SIEDZĄCĄ NA BESTII SZKARŁATNEJ, PEŁNEJ IMION BLUŹNIERCZYCH , mającej siedem głów i dziesięć rogów.

  (4) A Niewiasta była odziana w purpurę i szkarłat, cała zdobna w złoto, drogi kamień i perły, MIAŁA W SWEJ RĘCE ZŁOTY PUCHAR PEŁEN OBRZYDLIWOŚCI I BRUDÓW SWEGO NIERZĄDU. (5) A na jej czole wypisane IMIĘ - TAJEMNICA: ''WIELKI BABILON. MACIERZ NIERZĄDNIC
  I OBRZYDLIWOŚCI ZIEMI"

  (6) I ujrzałem Niewiastę PIJANĄ KRWIĄ ŚWIĘTYCH I KRWIĄ ŚWIADKÓW JEZUSA, a widząc ją zdumiałem się wielce.


  Czy to się komuś z katolików podoba czy nie, mowa jest tu o BESTIALSKICH zapędach watykanu i jego zbrodniczej działalności wobec Pana Jezusa w całym jego dwu tysięcznym panowaniu!

  MATKA OBRZYDLIWOŚCI , MATKA WSZYSTKICH WSZETECZNIC!

  Tak, Jan bardzo TRAFNIE to oddał w ''swym'' Objawieniu!

  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @60grzegorz
  UKŁADANKA, KTÓRA NAZYWA SIĘ "BYLEBY TYLKO PASOWAŁO"!

  Ano, bezapelacyjnie szatan w Watykanie, czy w Rzymie, usadowił swoje gniazdo. Zauważ, (i tutaj powracam do poprzedniego mojego wpisu), że w Biblii Tysiąclecia podana jest chronologia. Okazuje się, że według nauki katolickiej "następcą Piotra" ustanowiono w Rzymie Linusa wtedy gdy żył jeszcze ostatni Apostoł Jan.

  Co ciekawe, ze zdaniem Jana widocznie nie liczono się później gdy powrócił z Patmos. No cóż, całe to gadanie na temat początków papiestwa to wierutne kłamstwo. To układanka, która nazywa się "byleby tylko pasowało".


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr
  SZATAN ZBUDOWAŁ SOBIE DOM WE WŁOSZECH I STAMTĄD RZĄDZI!

  Dlatego powtórzę raz jeszcze, bo mafia TA DZIAŁA WSZĘDZIE I WSZĘDZIE MA SWOJE MACKI!

  Czy to się komuś z katolików podoba czy nie, mowa jest tu o BESTIALSKICH zapędach watykanu i jego zbrodniczej działalności wobec Pana Jezusa w całym jego dwu tysięcznym panowaniu!

  MATKA OBRZYDLIWOŚCI , MATKA WSZYSTKICH WSZETECZNIC!

  Tak, Jan bardzo TRAFNIE to oddał w ''swym'' Objawieniu!

  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @DO WAS!
  FAJNIE TUTAJ W LOCHU... NO PROBLEMO!

  Okazuje się, że Wy, katolicy, nie potraficie dyskutować nawet na podstawie Waszej TRADYCJI! Kompletnie nic Was Ci papieże, biskupi, księża, katechetki i katecheci, a także różnej maści inni... nie nauczyli!

  Nawet Wam się nie chce otworzyć Biblii Tysiąclecia i sprawdzić, czy faktycznie mógł żyć jeszcze ostatni Apostoł gdy Wy "wybieraliście" "papieża" Linusa i nie tylko jego!

  A może jednak otworzyliście Biblię na samym końcu tam gdzie widnieje chronologia i okazało się, że ja czyli 57KerenOr a także On, czyli 60grzegorz udowodniliśmy Wam, że historia Linusa i innych to wymysł tylko a nie fakt!? Może jednak tak się stało...

  http://m.neon24.pl/351c8205232867432f88732f26f84b2f,0,0.png

  Zatem hmm... rozumiecie: Wasza Apostolska sukcesja, którą się tak szczycicie legła w gruzach i... nic po niej nie zostało!!

  No to tymczasem!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • DO WSZYSTKICH ...........
  I znów po raz kolejny prawda wylądowała w lochu . Oj…. ! co niektórych prawda i zdrowa Nauka Zbawiciela przeszkadza i to bardzo ! to bardzo boli niektórych . Prawdziwej i zdrowej nauki nikt ścierpieć nie może . Katolicy i inni już nie mają co do powiedzenia , zajmują się tylko swoimi baśniami i opowieściami z mchu i paproci , umiłowali własną chwałę …… i mienili się być mądrymi , a stali się……..

  Ludzie czy u was już nie ma miejsca w sercach waszych , dla Zbawiciela Pana Jezusa i Jego Nauki Świętej , z którą przyszedł ponad 2000 lat temu do ludzi . Ludzie przestańcie zajmować się niepotrzebnymi naukami ludzkimi bo to drogi do nikąd . Umiłowany Bóg Ojciec posłał do nas ludzi tylko Syna swego Jezusa Chrystusa nikogo innego, po to aby świat był przez Niego Zbawiony!!!!

  Dziś to Pan Jezus posyła swoich uczni i swoje uczennice , aby głosili Ewangelię Pana Jezusa i mówili prawdę o Jego Królestwie , a tu masz człowiek zamyka się w jakimś klasztorze i sami czytają Pismo Święte w zamkniętych murach klasztoru nie wychodząc do ludzi i nie mówiąc im prawdy o Panu Jezusie i o Jego Nauce . To oni nie głoszą Ewangelii Pana Jezusa ???????

  A gdzie jest Ojcowski Rozkaz ! , a gdzie jest Rozkaz ! Pana Jezusa ! ;

  Idzcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody , chrzcząc / zanurzając / je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego . Ucząc je przestrzegać wszystkiego , co wam przykazałem. A oto Ja jestem a wami po wszystkie dni aż do skończenia świata / Ew. Mateusza 28, 19-20 /

  I rzekł im ; Idąc na cały świat , głoście Ewangelię wszystkiemu stworzeniu . Kto uwierzy i ochrzczony / obmyty / zostanie , będzie zbawiony , ale kto nie uwierzy, będzie potępiony / Ew. Marka 16,15-16 /

  Błogosławieni / szczęśliwi / są raczej Ci , którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą Go / Ew. Łukasza 11,28/.

  Prawda , Nauka Boża dziś wylądowała po raz kolejny w lochu , jest to straszne i bardzo przykre , to u was jest ciasno w sercach waszych , nie macie serc dla Zbawiciela , nie macie czasu na czytanie Ewangelii , nie macie czasu sprawdzić co tam jest napisane , nie macie czasu na nic i nie macie serca dla Pana Jezusa zajmujecie się niepotrzebnymi naukami i to wy nie GŁOSICIE EWANGELII i to wy zamykacie się w swoich klasztorach i to wy poniżacie Pana Jezusa i Jego Naukę macie za nic .

  Zgadzam się z tym co opisuje w swoim artykule 57kerenor , bo to jest Prawda Boża , bo to co autor opisuje nie jest jego , jest to prawdziwa Nauka Pana Jezusa , jest to głoszenie Ewangelii , jest to wykonywanie rozkazu Pana Jezusa ; Idzcie i nauczajcie wszystkie narody ………

  //ZA KLASZTORNĄ FURTĄ RZĄDZI SZATAN!// Tak jest to prawdą , ale komu chcę się to sprawdzić !!!

  I kto tu jest sekciarzem ? I kto tu wykonuję rozkaz Pana Jezusa ? I kto się zgadza z Wolą Boga Ojca ?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

TAGI

ULUBIENI AUTORZY