Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
637 postów 2753 komentarze

NUDA VERITAS

57KerenOr - Nuda Veritas (Naga Prawda!) Chcę tutaj stanąć w obronie Boga Ojca, jak również Boga Syna, ponieważ wielu fałszywych proroków głosi nauki zwodnicze i prowadzące ludzi w najgłębszą czeluść przepaści. 57kerenor@gmail.com

APOSTOŁ JAKUB WYMIENIONY PRZED APOSTOŁEM PIOTREM!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dlaczego nie uznać na podstawie listu Pawła, że pierwszym „papieżem” raczej być powinien Jakub a nie Apostoł Piotr?

 

Wyobraź sobie katoliku, jakby zawrzało w mediach gdyby ktokolwiek nazwał filarem kościoła katolickiego jakiegoś biskupa w Kolumbii i wymieniłby go, np. przed papieżem Janem Pawłem II. A jeżeli nie w Kolumbii to w Hiszpanii. A jeżeli nie w Hiszpanii to we Włoszech!

 

Oczywiście tenże ktoś uznałby, że papież Jan Paweł II również jest filarem katolickiego Kościoła ale wymieniłby go dopiero na... drugim miejscu.

 

 

Dziwne zdania napisałem prawda?

 

Chociaż wymieniony wyżej nieznany biskup oraz papież nie mają kompletnie nic wspólnego z Apostołem Piotrem oraz z innymi Apostołami, to coś Ci powiem:


Najpierw  zauważ, że wymieniając Apostołów, specjalnie, zgodnie z tradycją, Piotra wysunąłem przed innych! I tak właśnie masz zapisane kilkukrotnie w Nowym Przymierzu!

 

ednak z jakiejś ważnej przyczyny jeden raz w tymże Nowym Przymierzu Apostoł Paweł, Piotra ustawia na drugim miejscu! Uznaje ów Paweł, owszem, że Apostoł Piotr jest filarem ale nie Piotra wysuwa na pierwsze miejsce a wymienionego w tytule mojego artykułu Jakuba i dodaje jeszcze osobę Apostoła Jana jako „tego trzeciego”.

 

Dowód 1:


6 Co się zaś tyczy stanowiska tych, którzy się cieszą powagą - jakimi oni dawniej byli, jest dla mnie bez znaczenia; u Boga nie ma względu na osobę - otóż ci, co są uznani za powagi, nie polecili mi oddawać czegokolwiek.


7  Wręcz przeciwnie, stwierdziwszy, że  mnie zostało powierzone głoszenie Ewangelii wśród nieobrzezanych, podobnie jak  Piotrowi wśród obrzezanych 8  Ten bowiem, który współdziałał z Piotrem w apostołowaniu obrzezanych, współdziałał i ze mną wśród pogan 9  i uznawszy daną mi łaskę,  Jakub, Kefas i Jan, uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na znak wspólnoty, byśmy szli do pogan, oni zaś do obrzezanych, 10  byleśmy pamiętali o ubogich, co też gorliwie starałem się czynić”.

 

List Apostoła Pawła do Galatów 2/6-10

 

//www.nonpossumus.pl/ps/Ga/2.php

 

 

Apostoła Pawła nie lubią niektórzy ludzie będący na tym Portalu. Oskarżają go o różne różności i wykazują tym samym brak znajomości podstawowych zasad Ewangelii.

 

Domyślam się również, że ta nienawiść podwojona teraz zostanie, ponieważ ów Paweł zgodnie z tym, co  nauczył go Boży Duch, filarem  wywołanych* (nieprawidłowo: filarem  kościoła), nazwał najpierw  Jakuba, potem dopiero Piotra i na końcu Jana.

 

Chciałbym w tym miejscu Czytelnikowi zwrócić uwagę na to, że „owi trzej”, jak pisze Paweł, uważani byli w tej kolejności również filarami przez innych. Paweł używając określenia „uważani za filary” sugeruje, że podobnie jak on myśleli również inni uczniowie!

 

Dowód 2:

 

11  Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii,  otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył12  Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak  oni się zjawili, począł się usuwać i trzymać się z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania. 13 To jego nieszczere postępowanie  podjęli też inni pochodzenia judzkiego, tak że wciągnięto w to  udawanie  nawet Barnabę. 

 

14  Gdy więc spostrzegłem, że  nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii,  powiedziałem Kefasowi wobec wszystkich: "Jeżeli ty, choć jesteś Judejczykiem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Judejczyków, jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów Judzkich?".

 

List Apostoła Pawła do Galatów 2/11-14

 

//www.nonpossumus.pl/ps/Ga/2.php


   No cóż, widzimy tutaj, że Apostoł Piotr popełnił błąd. Spożywał jedzenie z poganami i nie byłoby w tym nic dziwnego. Przecież bardzo dobrze wiedział, że to co Bóg oczyścił nie ma być uznane za nieczyste. Jednak jego postępowanie było nieszczere, nieugruntowane wiarą, nieuczciwe. Mógł spokojnie dalej to czynić nie patrząc na tych współbraci, którzy przyszli z „otoczenia Jakuba”.

 

Czego się zląkł? Dlaczego wprowadził w błąd niektórych uczniów w tym Barnabę? Dlaczego z jego przyczyny poganie mogli bluźnić Chrystusowej Nauce?  Apostoł Piotr postąpił źle... Zwracam jednak uwagę na szybką a nawet być może bardzo szybką reakcję Apostoła Pawła:

 

Jeżeli ty, choć jesteś Judejczykiem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Judejczyków, jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów Judzkich?".

 

 

Pozostaje pytanie: Dlaczego Apostoł Piotr zląkł się tych „z otoczenia Jakuba”?  Odpowiedź raczej wydaje się bardzo prosta!

 

W tym czasie Apostoł Jakub cieszył się w społeczności Chrystusowej o wiele większym zaufaniem niźli Apostoł Piotr! A pozycja Apostoła Piotra w oczach uczniów i uczennic Chrystusowych znacznie osłabła.

 

Nie znaczy to wcale, że Apostoł Piotr stał się złym człowiekiem! O nie! Nadal był tym, który cieszył się szacunkiem ale w międzyczasie musiało nastąpić „to coś” co sprawiło, że Apostoł Paweł nazywając go filarem, postawił Apostoła Piotra za Jakubem!

 

astanów się katoliku nad moim przewrotnym pytaniem: „Dlaczego nie uznać na podstawie listu Pawła, że pierwszym „papieżem” raczej być powinien Jakub a nie Apostoł Piotr?

 

Oczywiście, jak wspomniałem, to jest przewrotnie a nawet szaleńcze pytanie. Przecież ani Jakub ani Piotr, Paweł, Jan czy jakikolwiek Apostoł bezapelacyjnie nie ma nic wspólnego z papieżami, biskupami, księżmi, zakonnikami i zakonnicami.

 

Takie tylko niewinne pytanie zadałem!

 

(...) Filarem  wywołanych*

 

Przyzwyczajony jesteś katoliku do wyrazu „kościół”. Zatem myślisz, że w owym czasie filarem kościoła był Jakub! Nie! Greckie ecclesia nie oznacza „kościoła”. To nieprawidłowy wyraz! Greckie ecclesia oznacza (uczniów) WYWOŁANYCH (przez Pana Jezusa z '”tego świata”). Zatem zgodnie z etymologią , (czyli prawdą o słowie), w tamtym czasie filarem wywołanych zaznaczonym przez Apostoła Pawła na pierwszym miejscu, był ... Jakub.


 

KOMENTARZE

 • DO ADMINISTATORA!
  CZY NIE UWAŻASZ, ŻE TO POSUNIĘCIE WYMAGA WYTŁUMACZENIA?

  Jako obywatel tej części Internetu zwanej Neonem24, chciałbym się dowiedzieć na jakiej podstawie Szanowny Pan Administrator wrzucił mój kolejny artykuł do lochu. Nie żebym miał się sprzeczać lub wydziwiać z tego powodu ale w zasadzie uważam, że takie postępowania wymaga odpowiedzi.

  To ważne zagadnienie i proszę Administratora by dokładnie mi wyjaśnił "w czym rzecz". Obawiam się, że niektórzy katoliccy Admini nie powinni parać się robotą Admina, ponieważ, (proszę wybaczyć pewność w moim głosie) ten Portal pomału "schodzi na psy". A szkoda, ponieważ to bardzo dobry Portal jest, przynajmniej patrząc z mojej strony i tymczasem lubię tutaj przebywać.

  Pozdrawiam Szanownego A. i spodziewam się wyczerpującej odpowiedzi a nie tylko stwierdzenia typu "bo mi wolno"!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

TAGI

ULUBIENI AUTORZY