Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
672 posty 3007 komentarzy

NUDA VERITAS

57KerenOr - Nuda Veritas (Naga Prawda!) Chcę tutaj stanąć w obronie Boga Ojca, jak również Boga Syna, ponieważ wielu fałszywych proroków głosi nauki zwodnicze i prowadzące ludzi w najgłębszą czeluść przepaści. 57kerenor@gmail.com

ROBERT G. I JEGO NIEKONIECZNIE DOBRE WNIOSKI!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

NIE ISTNIAŁA NIGDY WIEŻA BABEL!

 

Artykuł ten piszę nie dlatego by rozpatrywać domysły wymienionego w tytule Kolegi lecz by Czytelnikowi pokazać, że manipulacja wersetami Biblijnymi jest czymś złym. Owa manipulacja czy wręcz oszczerstwo może doprowadzić nie tylko do obrazy człowieka ale przede wszystkim do obrazy Pana Boga! 

A jeśli o mnie chodzi to chcę tutaj stanąć w obronie surowego zapisu Biblijnego.

Artykuł Roberta G. pt: "Dosłowność i symbolika Starego Testamentuznajdzie Czytelnik pod adresem:

 

//rg.neon24.pl/post/146381,doslownosc-i-symbolika-starego-testamentu

 

uż u wrót swojej pracy Robert G. proponuje Czytelnikowi kłamstwo. Może nie jest to kłamstwo zamierzone ale jednak...

 

  Wieża Babel?

 

Otóż nigdy nie istniała wieża Babel. Skoro tematem Kolegi jest Stary Testament, to warto tutaj zwrócić uwagę na faktyczny zapis a nie na potoczne rozumowanie tysięcy ludzi! Okazuje się, że to miasto w którym budowano wieżę nazywało się Babel a nie... wieża!

 

"(4) Rzekli: Chodźcie,   zbudujemy sobie miasto  i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba, i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi. (5) A Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to  miasto  i  wieżę, które budowali ludzie, (6) i rzekł: Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić. (7) Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego! (8) W ten sposób Pan rozproszył ich stamtąd po całej powierzchni ziemi, i tak  nie dokończyli budowy tego miasta. (9) Dlatego to nazwano je Babel, tam bowiem Pan pomieszał mowę mieszkańców całej ziemi. Stamtąd też Pan rozproszył ich po całej powierzchni ziemi".

 

Księga Rodzaju 11/4-9

 

atem nigdy nie było wieży o nazwie Babel!

 

To na pozór błahe przewinienie prowadzi nas jednak w szpony kolejnego niezgodnego ze Starym Testamentem zapisu. Cieżar tegoż zapisu może okazać się jednak nieporównywalny z błędem dotyczącym wieży w mieście Babel!


 

W swojej pracy Kolega Robert napisał, że gdzieś tam "na początku" styka się tradycja łowiecka, którą reprezentuje Abel z tradycją rolnictwa której reprezentantem miałby być Kain! Kolega stawia tutaj zarzut dotyczący także Pana Boga. Zarzut bezpodstawny i stronniczy, ponieważ z ust wyżej wymienionego pada stwierdzenie następujące:

 

"Wcieleniem wszelkiego zła jest w tym miejscu Kain, czyli zachodząca w społeczeństwie i świecie zmiana dotychczasowego sposobu życia i zwyczajów. Zwraca na to szczególną uwagę fakt, iż nigdy nie zostaje powiedziane czemu ofiara Kaina nie spodobała się (...) JAHWE, ani czym Kain miałby rzekomo zgrzeszyć...". 

 

Na to słowne samozadowolenie Kolegi napisałem:

Ludziom tylko się wydaje, że dla Pana Boga liczy się ofiara z "tego lub z tamtego". Jednak Pan Bóg przede wszystkim spojrzał na szczerość tejże ofiary i wybrał ofiarę Abla ponieważ była złożona ze szczerego serca! Ofiara Kaina nie była udokumentowana jego wiarą i uczynkami dlatego została odrzucona. I to wszystko.

Dowód pierwszy z Nowego Przymierza!

"Dzięki wierze Abel złożył Bogu cenniejszą niż Kain ofiarę, za co otrzymał świadectwo, iż jest sprawiedliwy. Bóg bowiem zaświadczył o jego darach, toteż choć umarł, przez nią jeszcze przemawia".

List do Hebrajczyków 11,4

Oto odpowiedź: Abel posiadał prawdziwą wiarę w Pana Boga a Kain  NIE! Dlatego ofiara Kaina została odrzucona!

Dowód drugi z Nowego Przymierza!

"12. Nie tak, jak  Kain, który pochodził od Złego i zabił swego brata. A czemu go zabił? Ponieważ  czyny jego były złe, brata zaś sprawiedliwe".

1 List Jana 3,12

Dlaczego ofiara Kaina została odrzucona? "Ponieważ czyny jego były złe, brata zaś sprawiedliwe".

 


 

Czyli idąc za słowami Autora: "Wcieleniem wszelkiego zła jest w tym miejscu Kain" ale nie dlatego, że w społeczeństwie zachodzi zmiana w sposobie życia i obyczajów, tylko dlatego, że Kain był złym człowiekiem.

W swoim Artykule Robert napisał, że:

"Nigdy nie zostaje powiedziane czemu ofiara Kaina nie spodobała się (...) Jahwe".

Ja odpowiedziałem:


Doprawdy?  Dowód ze Starego Przymierza!

Cytat:

"(6) Pan zapytał Kaina: Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura? (7)  Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną;  Jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował, grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować".

Księga Rodzaju 4, 6

Pan Bóg wyraźnie daje do zrozumienia Kainowi dlaczego jego ofiara nie została przyjęta...  Wyraźnie zaznaczył, że jego postępowanie było złe...". 

To tymczasem koniec mojego Artykułu jednak nie jest powiedziane, że to koniec dyskusji na ten temat....


 


KOMENTARZE

 • A witam, witam... :-)
  Co do "wieży Babel" to myślę, że przesadzasz z oskarżeniami i pan Robert udzielił Ci stosownej odpowiedzi. Zgadza się, że to nie wieża a miasto nosi taką nazwę ale "wieża Babel" to skrót myślowy - symbol podobny jak wiele innych (w Biblii czy gdziekolwiek). Nie zmienia to zasadniczo sensu, wymowy.
  Oczywiście każde słowo coś znaczy i skoro użyto takowych to znaczy, że tak należało. Nie można wymagać jednak by za każdym razem cytować (całą?) Biblię. A skoro mówimy o mieście i o wieży to może się przydać do dalszej dyskusji przedstawienie znaczenia tych słów, (które trzeba sobie przetłumaczyć z angielskiego):
  Z tego wersetu:
  https://biblehub.com/interlinear/genesis/11-4.htm
  4 rzekli: «Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba, i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi».

  Słowo: miasto
  https://biblehub.com/hebrew/5892.htm
  Tam jest odnośnik wskazujący na etymologię:
  https://biblehub.com/hebrew/5782.htm

  Słowo: wieża
  https://biblehub.com/hebrew/4026.htm
  Porównaj:
  https://biblehub.com/hebrew/1431.htm

  Do rozdziału 4 Księgi Rodzaju przejdę później.

  Pozdrawiam.
 • @Franek Ganek
  POWAGA SYTUACJI!

  Oczywiście Pan Robert nie udzielił mi stosownej odpowiedzi w sprawie wieży w Babel. Nie była ona tak stosowna jak... Twoja!
  Ty potwierdziłeś swoim wpisem, że jednak mam rację pisząc, że Babel to była nazwa miasta a nie wieży.

  Poza tym niepotrzebnie piszesz, że pojęcie "wieża Babel" jest skrótem myślowym! To nie ten przedział!
  Gdy będziesz ciągle powtarzał gdzieś zasłyszaną wiadomość, to będzie ona uchodziła za prawdziwą. Ja lubię sprawdzać wiadomości i oddzielać plewy od ziarna!

  Żeby pokazać błąd wielu ludzi, podam przykład!

  Załóżmy, że ową nieznaną z nazwy wieżę zaczęto budować w Jerozolimie. To nieprawda, ale... załóżmy! Czy wtedy słusznym byłoby nazwanie owej wieży "wieża Jerozolima"? Oczywiście, że nie! Jeżeli więc Robert podjął temat Starego Przymierza to moje oko wychwyciło nieścisłość! Jednak owa nieścisłość blednie gdy przypomnę sobie co Autor napisał na temat Kaina i Abla a przede wszystkim na temat Pana Boga.

  Dla mnie zapis Biblijny to nie jakieś zwykłe "siub bździu"... Dla mnie to jest tak zwana "powaga sytuacji".

  Pozdro...


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @RobertGrunholz 
  ZNOWU KLUCZYSZ A PRAWDA JEST TUŻ OBOK!

  Pod wymienionym w moim Artykule adresem napisałem do Ciebie:

  Witaj!

  Sprawy na temat Kaina, które podałem z Nowego Testamentu są dodatkiem (dla mnie uzupełnieniem) słów wyrażonych w Starym Testamencie przez Pana Boga YHWH!

  Otóż Pan Bóg wyraźnie tłumaczy Kainowi dlaczego jego ofiara nie została przyjęta. Uczynki Abla były sprawiedliwe a uczynki Kaina złe.

  Twoim błędem w rozumowaniu jest to, że odrzucasz w tej sprawie zapisy z Nowego Testamentu nawet jako zapisy historyczne.
  Udowadniasz tymczasem Czytelnikowi, że nie interesują Cię owe mowy z Nowego Przymierza.
  Zatem jeśli Cię nie interesuje wiara to potraktuj je jako rys tylko i wyłącznie historyczny i dowodowy. Takie postępowanie będzie uczciwe!
  Dlatego całkowicie odrzucam Twoje domysły na temat Kaina i Abla!

  Z drugiej strony nie masz absolutnie najmniejszych nawet podstaw by odrzucić wyrażone w Nowym Przymierzu opinie o Kainie i Ablu, tym bardziej, że opinie te potwierdzają słowa Pana Boga wyrażone w Starym Przymierzu!

  Twoje niedoczytanie tekstu w temacie nieistniejącej nigdy wieży Babel jest tylko początkiem całej gamy zagadnień nad którymi powinieneś się zastanowić! Babel to było miasto w którym wieżę budowano!

  Tymczasem przypominam kolejny już raz słowa Pana Boga skierowane w Starym Przymierzu do Kaina. Ty zaś niesłusznie oskarżyłeś GO o to, że nie wytłumaczył dlaczego ofiara Kaina została odrzucona! Wprowadziłeś zatem (wybacz) Czytelnika w błąd!

  DOWÓD ZE STAREGO PRZYMIERZA!

  Cytat:

  "(6) Pan zapytał Kaina: Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura? (7)PRZECIEŻ GDYBYŚ POSTĘPOWAŁ DOBRZE, miałbyś twarz pogodną; JEŻELI ZAŚ NIE BĘDZIESZ DOBRZE POSTĘPOWAŁ, GRZECH LEŻY U WRÓT I CZYHA NA CIEBIE, a przecież ty masz nad nim panować".

  Księga Rodzaju 4, 6

  Pan Bóg wyraźnie daje do zrozumienia Kainowi dlaczego jego ofiara nie została przyjęta... Wyraźnie zaznaczył, że jego postępowanie było złe.

  Pozdrawiam!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @
  https://m.neon24.pl/8dc43706567edef5704e3fd21dfe109b,13,0.png

  Napisz tutaj dlaczego Alfa usunęła Twoje komentarze!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

TAGI

ULUBIENI AUTORZY