Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
672 posty 3007 komentarzy

NUDA VERITAS

57KerenOr - Nuda Veritas (Naga Prawda!) Chcę tutaj stanąć w obronie Boga Ojca, jak również Boga Syna, ponieważ wielu fałszywych proroków głosi nauki zwodnicze i prowadzące ludzi w najgłębszą czeluść przepaści. 57kerenor@gmail.com

NARODZIŁ SIĘ CHRYSTUS PAN – FAKTY HISTORYCZNE!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

MĘDRCY PRZYSZLI ODDAĆ MU POKŁON!

 

 

"(1) Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejemie Judzkim za króla Heroda, oto  mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: (2) Gdzie jest ten nowo narodzony król judzki? Widzieliśmy bowiem gwiazdę jego na Wschodzie i  przyszliśmy oddać mu pokłon.


(3) Gdy to usłyszał król Herod, zatrwożył się, a z nim cała Jerozolima. (4) I zgromadziwszy wszystkich arcykapłanów i nauczycieli ludu, wypytywał ich, gdzie się ma Chrystus narodzić? (5) A oni mu rzekli: W Betlejemie Judzkim; bo tak napisał prorok: (6) I ty, Betlejemie, ziemio judzka, wcale nie jesteś najmniejsze między książęcymi miastami judzkimi, z ciebie bowiem wyjdzie wódz, który paść będzie lud mój izraelski.


(7) Wówczas Herod przywołał potajemnie  mędrców, dokładnie dowiedział się od nich o czasie pojawienia się gwiazdy. (8) I posłał ich do Betlejem i rzekł: Idźcie, dokładnie się dowiedzcie o dziecięciu, a gdy je znajdziecie, donieście mi, abym i ja poszedł oddać mu pokłon. (9) Oni zaś, wysłuchawszy króla, odeszli. A oto gwiazda, którą ujrzeli na Wschodzie, wskazywała im drogę, a doszedłszy do miejsca, gdzie było dziecię, zatrzymała się. (10) A ujrzawszy gwiazdę, niezmiernie się uradowali. (11) I wszedłszy do domu, ujrzeli dziecię z Marią, matką jego, i upadłszy,  oddali mu pokłon, potem otworzywszy swoje skarby,  złożyli mu w darze złoto, kadzidło i mirrę.


(12) A  ostrzeżeni we śnie, by nie wracali do Heroda, inną drogą powrócili do ziemi swojej. (13) A gdy oni odeszli, oto Anioł Pański ukazał się we śnie Józefowi i rzekł: Wstań, weź dziecię oraz matkę jego i uchodź do Egiptu, a bądź tam, dopóki ci nie powiem, albowiem Herod będzie poszukiwał dziecięcia, aby je zgładzić. (14)Wstał więc i wziął dziecię oraz matkę jego w nocy, i udał się do Egiptu. (15) I przebywał tam aż do śmierci Heroda, aby się spełniło, co powiedział Pan przez proroka, mówiącego: Z Egiptu wezwałem syna mego. 


(16) Wtedy Herod, widząc, że mędrcy go zawiedli, rozgniewał się bardzo, wydał rozkaz, aby pozabijać wszystkie dzieci w Betlejemie i w całej jego okolicy, od dwóch lat i młodsze, według czasu, o którym się dokładnie dowiedział od mędrców. (17) Wówczas spełniło się, co powiedziano przez Jeremiasza, proroka, mówiącego: (18) Słyszano głos w Rama, płacz i żałosną skargę. Rachel opłakuje dzieci swoje i nie daje się pocieszyć, bo ich nie ma. 


(19) A gdy Herod umarł, oto Anioł Pański ukazał się we śnie Józefowi w Egipcie, mówiąc: (20) Wstań, weź dziecię oraz matkę jego i idź do ziemi izraelskiej, zmarli bowiem ci, którzy nastawali na życie dziecięcia. (21) Wstał więc, wziął dziecię oraz matkę jego i powrócił do ziemi izraelskiej. (22) Ale gdy usłyszał, że Archelaus króluje w Judei po ojcu swoim, Herodzie, bał się tam iść, ostrzeżony jednak we śnie, udał się w strony Galilei. (23) A przyszedłszy tam, zamieszkał w mieście zwanym Nazaret, aby się spełniło, co powiedziano przez proroków, iż Nazarejczykiem nazwany będzie". 


(Ew. wg Mateusza 2:1-23, Biblia Warszawska)


biblia.info.pl/biblia.html

 

 


KOMENTARZE

 • Jeśli już mówisz o faktach historyczych, to rzeź niewiniątek jest historycznie bardzo niepewna.
  Rzezi miał dokonać Herod. Ale wystarczy porównać dwóch ewangelistów Mateusza i Łukasza. Herod umiera między 12 marca a 11 kwietnia roku 4 p.n.e., czyli Jezus musiałby się urodzić przed rokiem 4 p.n.e.
  Łukasz zaś podaje iż Jezus urodził się podczas spisu ludności gdy Kwiryniusz zarządzał Syrią [Łk 2, 1-7] to jest w 6 roku n.e. O nim spisie pisał Flawiusz. Wtedy Herod nie żył już ok. 10 lat. Więc rzezi niewiniątek nie mogło być. Poza przekazem biblijnym pierwszy niechrześcijański przekaz o rzezi mamy dopiero z przełomu IV/V w.
  O rzezi pisał tylko Mateusz, by wykazać wypełnienie proroctwa Jeremiasza.
 • @
  To co napisales, to nie prawdy historyczne, tylko prawdy NT, a to dwie rozne sprawy
 • DO WSZYSTKICH ...........
  Witam. I to jest cała prawda i fakty o narodzeniu Pana Jezusa i nie trzeba do tego dodawać żadnej tradycji czy nauki katolickiej , która jest niezgodna z Ewangelią Pana Jezusa .

  Jak co roku , według katolickiej tradycji jest wprowadzanych w błąd miliardy ludzi na ziemi . Nigdzie nie przeczytałem w Piśmie Świętym , żeby świętować to wydarzenie , które miało miejsce ponad 2000 lat temu .

  Nigdy Zbawiciela Pana Jezusa , nie odwiedziło trzech króli , ewangelia mówi wyrażnie , że byli to Mędrcy ze Wschodu słońca , mówiąc dokładniej byli to magowie i nie mieli na imię Kacper, Melchior i Baltazar .
  No ale katolicy i inne wyznania wiedzą lepiej od Pana Jezusa jaka jest prawda o Jego narodzeniu i kto Go odwiedził i kto złożył Mu pokłon . To katolicy ustanawiają swoje prawo , to oni sobie szydzą z Syna Boga Ojca i to katolicy zmieniają fakty ewangeliczne .

  Mędrcy nie pokłonili się Marii , tylko Zbawicielowi Panu Jezusowi nikomu innemu .

  Przykład mędrców jest wspaniałym dowodem na to , komu należy się pokłon , komu ludzie powinni oddawać pokłon cześć i chwalę . Ukochany Bóg Ojciec posłał do ludzi tylko Pana Jezusa nikogo innego i to Panu Jezusowi należy się pokłon .

  Ludzie dlaczego nie otworzycie Pisma Świętego i nie sprawdzicie co tam jest napisane , dlaczego nie poprosicie Pana Jezusa o pomoc .

  To Pan Jezus jest ;
  Drogą , Prawdą i Życiem Wiecznym , nikt nie przychodzi do Ojca , tylko przeze mnie / Ew. Jana 14,6 /
 • @jassy27 09:58:39
  A co to jest "Ewangelia Pana Jezusa"? Są kanonicznej Marek, Mateusz. Łukasz, Jan, są pozakanoniczne, Tomasz, Maria Magdalena... ale o ewangelii Pana Jezusa to ja nie słyszałem, a Pismo Święte nie raz czytałem.
 • @KEREN JASSY
  EWANGELIA CHRYSTUSOWA!

  (9) Świadkiem bowiem jest mi Bóg, któremu służę w duchu moim przez zwiastowanie EWANGELII SYNA JEGO, że nieustannie o was pamiętam.

  Rzymian 1/9

  ''. (16) Albowiem nie wstydzę się Ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego (...)

  Rzymian 1/16

  '' (19) przez moc znaków i cudów oraz przez moc Ducha Świętego, tak iż, począwszy od Jerozolimy i okolicznych krajów aż po Ilirię, rozkrzewiłem EWANGELIĘ CHRYSTUSOWĄ.''

  Rzymian 15/19

  ''(12) Jeżeli inni roszczą sobie prawo do was, czemuż raczej nie my? Myśmy jednak z tego prawa nie skorzystali, ale wszystko znosimy, aby żadnej przeszkody nie stawiać EWANGELII CHRYSTUSOWEJ. ''

  1 Kor 9/12

  ''(14) Bo my nie przekraczamy wyznaczonych nam granic, jakby to było, gdyby one nie sięgały aż do was, bo wszak pierwsi dotarliśmy aż do was z EWANGELIĄ CHRYSTUSOWĄ. ''

  2 Kor 10/14

  Jest tych wersetów dużo więcej!

  Widocznie za mało czytał! :-)

  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @Zawisza Niebieski 10:36:38
  A co to jest "Ewangelia Pana Jezusa"?
  ale o ewangelii Pana Jezusa to ja nie słyszałem, a Pismo Święte nie raz czytałem.
  -------------------------------------------------------------------------------------------
  To co wy katolicy macie za Pismo Święte , że w nim nie ma Ewangelii Pana Jezusa ! co wy czytacie ? W katechizmie i świerszczykach katolickich nie znajdziecie Prawdziwej Ewangelii .

  I tak to jest jak się wierzy w tradycje czy naukę ludzką . Modlitwy do Marii wam nic nie pomogą , ani niczego was nie nauczą . Wasz papież też wam nie pomoże .

  Zacznijcie modlić się do Pana Jezusa , bo to w nim Bóg Ojciec ukrył wszystkie skarby mądrości i poznania i nie ma w nikim innym Zbawienia

  To Pan Jezus daje poznanie i zrozumienie nikt inny . Wszystkie Ewangelie w Piśmie Świętym są Pana Jezusa Chrystusa Ojcowskiego Syna ,czy to się komuś podoba czy nie i taka jest prawda .

  A od nauki i tradycji katolickiej trzymałbym się z dala , bo to drogi do nikąd
 • @jassy27
  NIC DODAĆ NIC UJĄĆ!

  Napisałeś:

  //Wszystkie Ewangelie w Piśmie Świętym są Pana Jezusa Chrystusa Ojcowskiego Syna//

  I wszystko jasne a gdybym miał dodać jeszcze więcej, to :''całe Pismo Święte przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki (...) Całe Pismo Święte jak i Przykazania które dostaliśmy, są od Pana Jezusa o czym wiele razy wspomina ewangelista Jan w swoich nauczaniach!

  Sprawa wyjaśniona!

  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @60grzegorz 14:07:00
  Wielokrotnie pisałem, że wy czytacie Pismo lecz go nie rozumiecie. 2 list do Tymoteusza powstaje w czasie pobytu Pawłą w więzieniu rok 64-66 n.e. W tym czasie nie ma ustalonego kanonu, nie ma wszystkich ewangelii np. ewangelii Jana nie znamy wszystkich listów Pawła, nie znamy listów apostołów, w tym brata Jezusa. Więc które to pisam są natchnione? Nie wiemy o jakich pismach mówił Paweł. Możliwe, że o swoich listach.

  Ewangelie napisał nie Bóg a człowiek, wyraźnie o tym napisał przyjaciel Pawła Łukasz ewangelista. [Łk 1 1-4].
  I teraz jest sprawa wyjaśniona. Biblię należy czytać ze zrozumieniem, z umiejscowieniem wszelkich spraw na skali czasu, a nie jak wy czytacie, w zupełnym oderwaniu od
 • @jassy27
  FACET CHYBA NIE WIE O CO CHODZI!

  To że Paweł nie przebywał z Panem Jezusem wcale nie znaczy że nie opowiadał EWANGELII CHRYSTUSOWEJ, to że pisali ją Marek, Łukasz, Jan Mateusz, to nie znaczy że była to ICH, zaznaczam ICH ewangelia,

  Dałem specjalnie werset mówiący o tym że CAŁE PISMO JEST NATCHNIONE, tylko dlatego by, ludzie zrozumieli to, że w ewangelistach DZIAŁAŁ RÓWNIEŻ DUCH CHRYSTUSOWY I WIEDZIELI CO MAJĄ PISAĆ.

  Przykład z życia, jeśli dany tekst jest dziełem pewnego autora to kim jest człowiek który opublikuje dany tekst drugi raz, mówiąc że to jego dzieło!

  Ewangeliści bardzo dobrze wiedzieli że byli wykonawcami spisania poszczególnych wydarzeń i mieli w tym pomoc Bożą!

  Dlatego napisano, całe Pismo jest natchnione...

  Jeśli ktoś tego nie rozumie, trudno, wiara nie jest sprawą wszystkich!


  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @Zawisza Niebieski
  ZAZĘBIAJĄCA SIĘ OPOWIEŚĆ O NARODZINACH ZBAWICIELA WEDŁUG MATEUSZA I WEDŁUG ŁUKASZA!

  Najpierw sprawa Heroda Wielkiego. Lata jego panowania a szczególnie rok jego śmierci w tej chwili przesunięty jest w czasie. Era tak zwana "chrześcijańska" nie zaczyna się w roku "0" a najmniej w roku "minus 4". Niektórzy przesuwają ją nawet do roku "minus 6".

  Jeżeli faktycznie Herod Wielki zmarł w 4 roku p.n.e. to znaczy, że narodzenie Syna Bożego należy o tyle samo lat przesunąć wstecz ponieważ jak podaje Ewangelista Mateusz w rozdziale drugim: "(19) A gdy Herod umarł, oto Józefowi w Egipcie ukazał się Anioł Pański we śnie, (20) i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i idź do ziemi Izraela, bo już umarli ci, którzy czyhali na życie Dziecięcia" .

  Swego czasu mnich Dionizy Mniejszy pomylił się...

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dionizjusz_Ma%C5%82y

  ***

  Jednak w dzisiejszych czasach niemożliwe byłoby cofnięcie tej daty o kilka lat! Mówiąc inaczej: Dzisiaj nie mamy roku 2018 a powiedźmy rok 2022!
  Zabijanie dzieci przez Heroda miało miejsce i wcale nie chodzi tutaj o to by na siłę udowodnić, że spełniło się proroctwo Jeremiasza. Wymordowanie dzieci nie należy bowiem łączyć z Łukaszem a tylko z opisem Mateusza!

  Napisałeś:

  "Poza przekazem biblijnym pierwszy niechrześcijański przekaz o rzezi mamy dopiero z przełomu IV/V w".

  I to jest właśnie potwierdzenie zapisku Ewangelisty Mateusza... Potwierdzenie zaistniałej sytuacji!

  *

  Zgadzam się z ciekawym fragmentem z Wiki ale dawno już o tym wiem:

  "Wedle Ewangelii Mateusza 2,1 Jezus urodził się „w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda”. Zgodnie z danymi historyka Józefa Flawiusza (por. „Dawne dzieje Izraela” XVII, 6,4 i 9,3) Herod Wielki zmarł przed świętem Paschy, poprzedzonym zaćmieniem Księżyca (między 12 marca i 11 kwietnia 4 roku p.n.e. wedle wyliczeń Keplera). Dalej Ewangelista pisze, że Herod zmarł, kiedy Jezus jako dziecię wraz z rodziną przebywał w Egipcie. Tak więc na podstawie tego świadectwa można przyjąć, iż narodziny Jezusa miały miejsce tuż przed bądź w roku 4 p.n.e".

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Data_narodzin_Jezusa_Chrystusa

  ***

  A teraz Ewangelia według Łukasza 2/1-7

  "(1) W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. (2) Pierwszy ten spis odbył się WÓWCZAS, GDY WIELKORZĄDCĄ SYRII BYŁ KWIRYNIUSZ. (3) Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. (4) Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, (5) żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. (6) Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. (7) Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie". 

  Piszesz o tym, że "Kwiryniusz zarządzał Syrią [Łk 2, 1-7] to jest w 6 roku n.e".

  I faktycznie fragment z Biblii stałby się zagadką, gdyby Mateusz mówił o narodzinach Syna Bożego w 4 roku p.n.e a Łukasz o roku 6 n.e. Zatem tym tokiem rozumując oba zapisy by się nie zazębiały... Hmmm... Wręcz odległe byłyby od siebie o 10 lat!

  Ale na moment popatrzmy na punkty wspólne które opisuje Mateusz i Łukasz.

  PO PIERWSZE: Obaj zgodnie napisali, że Józef z Marią udali się do Betlejem, z tym, że Łukasz podaje cel podróży, którym był spis ludności a Mateusz nie!

  PO DRUGIE: Obaj zgodnie napisali, że w Betlejem narodził się Pan Jezus.

  PO TRZECIE: Obaj byli jednego zdania, co do miejsca zamieszkania Józefa i Marii. Chodziło o miasto Nazaret!

  Co jest bardzo ważne: Dopiero gdy połączymy dwa opowiadania, Mateuszowe i Łukaszowe, dopiero wtedy, (powtórzę), mamy dość dokładnie naświetlony opis sytuacyjny. Gdyby tylko jedno opowiadanie istniało a nie istniałoby jakiekolwiek opowiadanie drugie, to wtedy ubogość tematu byłaby dość znaczna! Dlatego może właśnie tak Ewangeliści mieli napisać...

  ***

  Przyjrzyjmy się teraz wspólnemu punktowi DRUGIEMU, który jest "taki sam" co do miejsca narodzin Zbawiciela ale (pozornie) różny jest co do czasu. Przyjmuję za fakt, iż Kwiryniusz rządził Syrią jako namiestnik. Potwierdza to Łukasz i fakty historyczne.

  PUNKT (POZORNIE) SPRZECZNY: Mateusz pisze, że Zbawiciel urodził się w Betlejem około 4 roku p.n.e. A Łukasz, (podobno), że za czasów Kwiryniusza gdy był rządcą Syrii, czyli plus minus w roku 6 n.e. Nie przeczę, różnica znaczna!

  Przyznam, że podoba mi się jedno z rozwiązań tego, było nie było, problemu ale i zarazem ciekawego tematu!

  Podam je za Wikipedią:

  "Dlatego najlepszą interpretacją przebiegu ówczesnych wydarzeń z pewnością jest ta, która zakłada, że św. Łukasz, który z imienia wymienił Kwiryniusza, wraz z jego tytułem namiestnika Syrii, odniósł się jednak do wcześniejszego okresu jego życia (gdy nie był on jeszcze namiestnikiem Syrii) oraz do spisu ludności przeprowadzonego w Judzie za czasów Heroda".

  https://www.deon.pl/religia/katecheza/art,40,kiedy-narodzil-sie-jezus.html

  Aby to lepiej zrozumieć podam tutaj interesujący nas fragment z greki:
  "Ten spis pierwszy stał się (za) będącego namiestnikiem Syrii Kwiryniusza".

  http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/3/chapter/2/verse/2/param/1/version/TR

  Tłumaczenie z greki wyrazu ηγεμονευοντος zaznaczone jest powyżej jako "(za) będącego namiestnikiem". Wyraz grecki ηγεμονευοντος można przetłumaczyć na "być przewodnikiem", "być wielkorządcą", lub "być namiestnikiem".

  (Wielki Słownik Grecko Polski Nowego Testamentu, str. 259 – ks. Remigiusz Popowski)

  Być może łatwiej teraz zrozumieć jest to, że Łukaszowi wcale nie chodziło o rok 6 n.e. lecz o dawniejszy spis ludności, który się odbył w czasach opisanych przez Mateusza.
  O co mi chodzi? Przenieśmy ten problem do dzisiejszych czasów!

  Ja piszę:

  "Skok przez bramę Prezydenta Wałęsy stał się przełomowym skokiem w historii ludzkości"...
  Ale zaraz... Przecież Prezydent Wałęsa tego nie dokonał tylko elektryk Wałęsa, który po latach stał się Prezydentem!

  Łukasz pisze:

  "Ten spis pierwszy stał się (za) będącego namiestnikiem Syrii Kwiryniusza".

  Czyli inaczej:

  "Skok przez bramę (obecnie honorowego) Prezydenta Wałęsy stał się przełomowym skokiem w historii ludzkości"...

  "Ten spis PIERWSZY stał się (za) będącego (obecnie) namiestnikiem Syrii Kwiryniusza".
  Jednak i skok przez bramę i spis odbył się grubo, grubo wcześniej!

  ***

  Ciekawostka! Ksiądz Tadeusz Kasabula pisze:

  "Trzeba przyznać, iż hipoteza ta ma duże walory prawdopodobieństwa, tym bardziej, że z pomocą śpieszą tu egzegeci, sugerując, że fragment Łk 2,2 należałoby przetłumaczyć: "spis ten odbył się ZANIM Kwiryniusz został wielkorządcą Syrii". Taka wersja tłumaczenia, zdaniem filologów, JEST MOŻLIWA".

  https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/kiedy_bn.html

  Zatem podsumowując jednym zdaniem:

  Skoro Ewangelista Mateusz pisząc o Narodzinach Pana Jezusa posiada kilka ważnych punktów wspólnych w opisie z Ewangelistą Łukaszem to i sprawa Kwiryniusza choć trudniejsza do wyjaśnienia nie stoi w sprzeczności do Mateuszowej historii.

  PS

  Inny temat. Napisałeś:

  „A co to jest "Ewangelia Pana Jezusa"? Są kanoniczne Marek, Mateusz, Łukasz, Jan, są poza kanoniczne, Tomasz, Maria Magdalena... ale o ewangelii Pana Jezusa to ja nie słyszałem, a Pismo Święte nie raz czytałem".

  Tak! Czytałeś! I to kilka razy!

  Ewangelia znaczy Dobra Nowina, dlatego grzegorz przytoczył Ci parę dowodów na to, że takie zdanie jak "Ewangelia Pana Jezusa" istnieje. Pan Jezus od Boga Ojca otrzymuje Dobrą Nowinę a Syn Boży daje Ją człowiekowi. I to właśnie nazywa się Ewangelia Chrystusowa. Też często tak mówię jak Jassy nie utożsamiając tej mowy z żadnym z Ewangelistów.

  Niektóre przekłady mówią: Ewangelia według Mateusza, Ewangelia według Marka, Ewangelia według Łukasza i Ewangelia według Jana!

  Tak samo jest z Objawieniem św. Jana. Taki nosi tytuł ta Księga a już w pierwszych wersetach czytamy o "Objawieniu Jezusa Chrystusa" które zostało dane Janowi... Zatem tytuł tej Księgi powinien raczej brzmieć: "Objawienie Pana naszego Jezusa Chrystusa", lub: "Objawienie Pana naszego Jezusa Chrystusa dane Janowi"...


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @Zawisza Niebieski 11:58:09
  A ja bym przyjal postawe,ktora wyrazil archeolog Thompson w ksiazce zatytuowanej Archeologia a Biblia.Otoz stwierdzil on na podstawie swoich doswiadczen,ze ilekroc pojawialy sie watpliwosc co do pewnych opisow miedzy Biblia a innymi zrodlami informacji to stawial na Biblie,bo zawsze z czasem okazywalo sie, ze jej informacje byly wiarygodne.
 • @57KerenOr 19:43:48
  Pismo Swiete jest tak skonstruowane,a proroctwa rozmieszczone w nim jak perelki by ludzie,ktorym zdaje sie,ze poprzez zastosowanie "szkielka i oka" sa w stanie je zrozumiec w sumie okazali sie nic lub niewiele rozumiejacymi.Wiara,nie ta slepa to nie spekulacje naukowe."jezeli swiat nie poznal Boga w Jego madrosci updobalo sie Bogu przez glupie kazanie zbawic wierzacych."
 • @60grzegorz 19:10:35 KerenOr, Jassy
  Nadal nie rozumiesz Biblii, co więcej nie dopuszczasz do siebie myśli, że błądzisz, co wykazałeś słowami "FACET CHYBA NIE WIE O CO CHODZI!". Tak, 60Grzegorz nie wie o co chodzi i co gorsza nie chce wiedzieć.
  Biblia to nie zbiór cytatów, które można wyrywać jak się komu podoba, co Wy tu robicie. Zawówno NT jak i ST są to osadzine w datach historycznych, w zdarzeniach historycznych, to opis czasów i nauki Jezusa. ST - czasów historycznych narodu Izraela, i NT, czasu od narodzenia Jezusa po śmierć Pawła, niektóre listy pisane były przez uczniów a przypisane apostołom wykraczają poza te czasy. Przykład II list Piotra. Bez umiejscownienia danego pisma w czasie w połączeniu z wydarzeniami historycznymi Biblii się nie rozumie, biblią się manipuluje. Dopiero połączenie tej wiedzy pozwala tekst Biblii zrozumieć.

  Apostołowie nie są jasnowidzami, (Jan był prorokiem), Paweł nie znał pism, które powstały po napisaniu słów "całe pismo jest natchnione", co więcej Paweł znał pisma, które w jego czasach krążyły wśród chrześcijaństwa ale nie zostały zaliczone do kanonu lub się nie zachowały. Kanon powstawał od ok 170 n.e. po suynod kartagiński, gdzie Kościół zatwierdził wybór pism uznawanych za natchnione.

  Idąc waszym rozumieniem za natcnione należyrównież uznać ewangelie apokryficzne, bo przecież wszelkie pismo...,czyż nie? Paweł nie znał kanonu, nawet nie wiedział, że taki powstanie, więc całkowicie nieuprawnionym jest stosowanie słów z listu Pawła dla potwierdzenia natchnienia pism kanonu.
  Masz rację Grzegorz, wiara nie jest sprawą wszystkich, ale rozumieie nauki Jezusa jest sprawą każdego chrześcijanina. Głupia to wiara, gdy opowada się coś w co się wierzy, ale tego nie rozumie.
 • @57KerenOr 19:43:48
  Przyznaję, że określenie nauki Jezusa jako Ewangelii Pana Jezusa jest dopuszczalne, ale nie można tego określenia stosować do całości kanonu Biblii, szczególnie do listów Pawła, czy też Dziejów Apostolskich, które są po prostu kroniką historyczną działań Pawła.

  Co do datowania urodzin Jezusa, musimy pamiętać, że Ewangelie były pisane nie wcześniej niż 60 lat po tym wydarzeniu, w tym okresie ze względu na dużą śmiertelność niemowląt do daty urodzin nie przywiązywano wagi. Stąd ewangeliści chcąc odnotować tę datę napisali co usłyszeli. Mateusz chcąc potwierdzić mesjanizm Jezusa proroctwami. Ta ewangelia cechuje się częstszymi odniesieniami do Starego Testamentu. Jak wiemy Łukasz opisywał wydarzenia posługując się informacjami z drugiej ręki, dlatego można przyjmować, że jest mniej wiarygodny, choć Mateusz też poznał Jezusa dopiero w życiu dorosłym, choć miał większy kontakt z Jakubem bratem Pańskim, a ten jako rodzina Jezusa powinien znać datę narodzin Jezusa.

  Co do rzezi niewiniątek, Herod nie miał dobrej opinii ani wśród Żydów, w ostatnich latach życia dopuszczał się mordów. Jednak rzeź niewiniątek została opisana tylko przez Mateusza w żadnej innej ewangelii ani w pismach pozachrześcijańskich tego okresu tego faktu nie odnotowano, a Żydzi mając wiele za złe Herodowi taką zbrodnię pewnie by odnotowali. Dlatego biorąc pod uwagę chęć Mateusza wykazanie potwierdzenia Jezusa w proroctwach jak również złą „prasę” Heroda wśród Żydów historyczność rzezi niewiniątek należy uznać przynajmniej za wątpliwą.
 • @57KerenOr Jassy!
  PROBLEM NAWET Z LOGICZNYM MYŚLENIEM TEN PAN MA!

  Napisał:

  ''Przyznaję, że określenie nauki Jezusa jako Ewangelii Pana Jezusa jest dopuszczalne, //

  Proszę, a jeszcze parę wypowiedzi powyżej, pisał że nie jest to Ewangelia Chrystusowa!

  Tak jak napisałem powyżej , problem z logicznym myśleniem!

  Zresztą już za dużo poświęciłem temu panu , czasu, nie sposób ustawić chorągiewkę prosto, kiedy wieje wiatr!

  http://m.neon24.pl/78779b852fca484567c6a9533056f2e0,0,0.jpg
 • @Zawisza Niebieski
  WYSTARCZYŁO TYLKO NAPISAĆ PARĘNAŚCIE SŁÓW TYPU:

  Keren, tobie się chciało grzebać w historii przez 2 dni a ja uparłem się przy swoich wymysłach!:)


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png
 • @57KerenOr 12:33:14
  Nie wiem a jakiej historii grzebałeś, bo na pewno nie chrześcijaństwa. Głosisz Biblię której nie rozumiesz. No ale cóż, kolejny uciekasz pod argumentami historycznymi. Jedyną Ewangelią, jaką można czytać tak jak wy czytacie Biblię to ewangelia Tomasza i ew. hipotetyczny tekst Q z którego mieli korzystać ewangeliści, zawierające cytaty z wypowiedzi Jezusa.

  Moje "wymysły" to rzeczy o których napisano w poważnych książkach o Biblii i początkach chrześcijaństwa. Twoje "wymysły" to Biblia jak ją rozumie człowiek przełomu XX i XXI w, ale nie jak ją rozumieli ci, co ją pisali i ci, dla których ją pisali.
 • @Zawisza Niebieski
  NIEBIESKI, ZOBACZ TWÓJ PIERWSZY WPIS... ODPOWIEDZIAŁEM CI A TY UDAJESZ, ŻE NIE WIESZ O CO CHODZI!?

  Przeczytałeś TY w ogóle moje wypociny czy nie?

  Piszesz, że uciekam przed argumentami? To kłamstwo! Powyżej odpowiedziałem Ci na nie. Nie musisz się z nimi zgadzać ale bezapelacyjnie nie uciekam...

  Napisałeś: ""Twoje "wymysły" to Biblia jak ją rozumie człowiek przełomu XX i XXI w, ale nie jak ją rozumieli ci, co ją pisali i ci, dla których ją pisali".

  Sorka, zapomniałem, że Ty nie wierzysz w Bożą Pomoc... To moja wina...Ciągle umyka to mojej uwadze!


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

TAGI

ULUBIENI AUTORZY